Peelingi chemiczne
Peeling polega na kontrolowanym złuszczeniu powierzchniowych warstw skóry przy pomocy roztworu o charakterze kwasu.
Odpowiednio dobrany peeling jest niezbędnym elementem pielęgnacji skóry w każdym wieku. Zabieg polega na złuszczaniu naskórka, umożliwiając poprawę kondycji skóry. Odbudowując naskórek pomaga przywrócić odpowiednie nawilżenie, wygładzić zmarszczki, ujędrnić i uelastycznić skórę, czy usunąć przebarwienia. Dodatkowo działa też leczniczo na łojotok, trądzik pospolity czy różowaty. Skóra zyskuje rozjaśnienie, naturalny blask, wyraźnie młodszy, zdrowszy wygląd.
W zależności od problemu, jego nasilenia, rodzaju skóry i oczekiwań, dobierany jest odpowiedni rodzaj peelingu i głębokość jego działania.
Po zabiegach z zastosowaniem peelingów należy pamiętać o stosowaniu preparatów przyspieszających regenerację naskórka, nawilżających i chroniących przed promieniowaniem UV.
Wskazania do peelingu chemicznego:
- zmiany pigmentacyjne o różnej etiologii,
- nierównomierny koloryt skóry,
- szara, ziemista cera,
- szorstka skóra,
- blizny i rozstępy,
- powierzchniowe zmarszczki,
- łojotok,
- trądzik (zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy),
- działanie przeciwstarzeniowe,
- dopełnienie zabiegów estetycznych w terapii anti-aging.
Procedura zabiegowa peelingu chemicznego:
Po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu skóry, nakładany jest na powierzchnię skóry wybrany wcześniej peeling, a następnie po określonym czasie lub reakcji skóry neutralizowany. Peelingi rozrywają połączenia pomiędzy komórkami skóry i ułatwiają usunięcie z powierzchni naskórka martwych komórek, tj. korneocytów.
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, najczęściej zaczerwienienie mija w ciągu kilku godzin od wykonania zabiegu. W 3-4 dobie po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać i ma to charakter drobnopłatowy lub średniopłatowy w zależności od głębokości peelingu.
Ilość zabiegów i odstępy między zabiegami uzależnione są od rodzaju i stężenia kwasu, oraz substancji pomocniczych stosowanych w trakcie jak i po zabiegu.
Przeciwwskazania do peelingu chemicznego:
- alergie skórne,
- opryszczka,
- leczenie pochodnymi witaminy A,
- ciąża i karmienie piersią,
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- nadwrażliwość na światło,
- zabiegi chirurgiczne na twarzy i szyi,
- radioterapia i chemioterapia,
- choroby serca, nerek i wątroby,
- skłonność do powstawania bliznowców.